پزشکی و سلامت

۳ عامل تهدیدکننده بهداشت عمومی در شهرها

افزایش بار بیماری‌های غیرواگیر، خطر مداوم شیوع بیماری‌های‌عفونی و افزایش خطر خشونت و صدمات، مهم‌ترین نگرانی‌های بهداشت عمومی در مناطق شهری در عصر حاضر هستند.

به گزارش ایسنا، بنابر آخرین آمارهای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیش از ۵۵ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند و همچنین پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۶۸ درصد افزایش یابد.

در بررسی این سازمان، این خطرات دسته‌بندی و با عنوان “تهدید سه‌گانه زندگی شهری” معرفی شده که شامل موارد زیر است:

– بیماری های غیرواگیر مانند بیماری قلبی، آسم، سرطان و دیابت که به دلیل شرایط ناسالم زندگی و کار تشدید می شوند و همچنین فضای سبز ناکافی و نامناسب، آلودگی هایی مانند آلودگی صوتی، آب و خاک، کمبود فضا برای پیاده روی، دوچرخه سواری و … .

به گفته متخصصان، شیوع دیابت با چاقی و عدم تحرک فیزیکی در شهرهایی که فاقد زیرساخت مناسب حمل و نقل و پیاده روی/ دوچرخه سواری هستند، مرتبط است. شهرنشینی همچنین با نرخ بالای افسردگی، اضطراب و بیماری روانی نیز مرتبط است.

– صدمات (از جمله آسیب های ترافیکی جاده ای) و خشونت بین فردی که به ویژه کودکان، جوانان و افراد مسن را در نتیجه شرایط نامناسب کار و زندگی و فقدان حمل و نقل و زیرساخت ایمن تحت تأثیر قرار می دهد.

– بیماری‌های عفونی نیز در اماکن فقیرنشین و شلوغ بیشتر رشد می‌کنند و ارتباط نزدیکی با منازل نامناسب، بهداشت ضعیف و مدیریت نامطلوب زباله دارند.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه