پزشکی و سلامت

کدام خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه است؟

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به ورود عبارت “طب ایرانی” به درخت‌واره دانش پزشکی جهانی، درعین حال توضیحاتی درباره نحوه پوشش بیمه‌ای خدمات طب سنتی ارائه کرد.

با اشاره به اینکه در حال حاضر دفتر طب ایرانی و مکمل زیر نظر مستقیم وزیر بهداشت، وظیفه تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی طب سنتی را به عهده دارد، گفت: نگاهی به روند تغییرات ساختار ستادی در این حوزه نشان می‌دهد معاونت طب سنتی ایرانی متاسفانه در سال ۱۳۹۵ به یک دفتر تنزل یافت. این در حالی است که بر اساس گزارش تحلیلی سایمگو به‌عنوان یک پایگاه اینترنتی معتبر در تحلیل علم‌سنجی وضعیت انتشار مقالات بر حسب حوزه‌های مختلف دانش، ایران با تولید ۵۰۵ مقاله مرتبط با حوزه طب مکمل و جایگزین، برای دومین سال متوالی در رتبه چهارم تولید دانش این حوزه در سال۲۰۲۱ بعد از کشورهای چین، امریکا و هند ایستاد.

ورود عبارت “طب ایرانی” به درخت‌واره دانش پزشکی جهانی

وی افزود: در سال گذشته با نگارش دو سند مهم Benchmark طب سنتی ایرانی در حوزه آموزش و درمان از سوی سازمان جهانی بهداشت موافقت اولیه انجام شد. دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت چندین سال تلاش خود برای افزودن طب ایرانی به سر عنوان‌های موضوعی پزشکی (Mesh) را آغاز و مکاتبات لازم را هدایت و ارسال مستندات لازم را پیگیری کرد که سرانجام این فرایند به وارد شدن عبارت طب ایرانی Persian Medicine در این درخت‌واره دانش پزشکی در سال ۲۰۲۲ منجر شد.

برقراری پوشش بیمه‌ای ویزیت متخصصین طب سنتی ایرانی

حسینی یکتا با اشاره به اینکه تاکنون استاندارد ۶ خدمت (حجامت تر، حجامت خشک (بادکش)، فصد، حقنه، زالودرمانی، بخور و انکباب) از خدمات طب ایرانی از طرف معاونت درمان ابلاغ شده است، تصریح کرد: بیشتر خدمات درمانی طب ایرانی و طب سوزنی در لیست تعرفه درمانی قرار گرفته‌اند. همچنین در سال ۱۴۰۱ ویزیت متخصصین طب سنتی ایرانی نیز تحت پوشش دائم بیمه قرار گرفت.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه