پزشکی و سلامت

کاهش کمبودهای دارویی به ۷۹ قلم / جزییات طرح دارورسانی درب منزل بیماران

رئیس سازمان غذا و دارو از کاهش کمبودهای دارویی با اجرای طرح دارویاری خبر داد و در عین حال درباره طرح دارورسانی درب منزل بیماران خاص و صعب‌العلاج توضیح داد.

درباره روند اجرای طرح دارویاری و ارزیابی اقدامات صورت گرفته و چالش‌های حدود یک ماه گذشته در این رابطه،‌ گفت: وقتی قرار باشد یک سیاست غلط اصلاح شود، همه‌ کار چالش می‌شود. سیاست غلط ارز ترجیحی در حال به تعطیلی کشاندن صنعت دارویی داخلی کشور بود که اصلاح آن یک چالش بزرگ است.

کاهش کمبودهای دارویی با اجرای طرح دارویاری

وی افزود: اینگونه نیست که بگوییم همه‌ کارها به خوبی و خوشی انجام می‌شود ولی طرح دارویاری در نوع خود در سطح قابل قبولی انجام گرفت. قبل از اجرای طرح در حدود ۱۰۰ قلم داروی مهم کمبود داشتیم که این کمبودها اکنون به ۷۹ قلم رسیده است و امیدواریم طی شهریور ماه در ۲۰ قلم داروی دیگر هم کاهش کمبود داشته باشیم. البته ۵۰ یا ۶۰ قلم کمبود دارویی حالت طبیعی در دنیا است که ممکن است به شکل موقت وجود داشته باشد.

او ادامه داد:  خیلی از کمبودها مربوط به تولید داخل بوده است که از آسیب‌های ارز ترجیحی به داروهای داخلی بوده است. حدود یک ماه از اجرای طرح دارویاری می‌گذرد و تا زمانی که صنعت بتواند از مزایای این روش جدید و ارز آزاد استفاده کند، چند ماهی زمان لازم است و این مشکلات هم برطرف می‌شود.

دارایی همچنین تاکید کرد: البته ادامه‌ روند وابسته به هماهنگی‌های بین بخشی در سازمان برنامه و بودجه،‌ بیمه‌ها، گمرک و… است تا اقدامات به شکل یک رویه درآید.

(خبرگزاری ایسنا)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه