پزشکی و سلامت

چرا در طول شب بیشتر درد را حس می‌کنیم؟

تجربه شخصی بیشتر افراد نشان می دهد: درد در طول شب بیشتر می شود اما اکثر ما نمی دانیم چرا دردی که در طول روز وجود داشت، با تاریک شدن هوا به ما اجازه استراحت نمی دهد. در واقع پرسش اصلی این است: چرا در طول شب درد را شدیدتر احساس می کنیم؟ علم در مورد آن چه می گوید؟

از نظر علمی، درد پدیده عجیبی محسوب نمی شود اما تعریف آن پیچیده است. پس از تغییرات متعدد در طول سال‌ها، انجمن بین‌المللی مطالعه درد در سال ۲۰۲۰ موافقت کرد که درد را به عنوان یک تجربه حسی و احساسی ناخوشایند مرتبط با آسیب واقعی یا بالقوه بافتی محدود کند.

درد برای چیست؟
ما تمایل داریم احساس درد را چیزی منفی بدانیم، زیرا طبق تعریف، تجربه ای ناخوشایند است. اما در حقیقت هدف از درد این است که بدنمان به ما هشدار دهد که چیزی اشتباه است. این یک مکانیسم بقا است که به ما کمک می کند تا از خطراتی که ممکن است تمامیت جسمانی ما را تهدید کند در امان بماند. به بیان دیگر، درد یک سیستم هشدار است که مغز ما به ما اعلام می کند که در معرض خطر هستیم.

چرا حس درد در طول شب افزایش می یابد ؟
توضیح این پدیده به سیستم های پردازش مغز ما و علم ادراک مربوط می شود. در دهه ۱۹۶۰ میلادی، رولاند ملزاک و پاتریک وال نظریه کنترل دروازه را ارائه کردند. بر این اساس، دریچه ای در نخاع وجود دارد که عبور محرک های دردناک به مغز را کنترل می کند.

به عبارت دیگر مواردی وجود دارد که باعث بسته شدن دروازه عصبی فوق و احساس درد کمتر می شود و به همین نسبت در برخی موارد این دروازه باز شده و درد بیشتری احساس می کنیم. به عنوان مثال، عمل مکانیکی مالش پوست در صورت ضربه به تسکین درد کمک می کند زیرا در این شرایط احساس اصطکاک با احساس درد رقابت کرده و باعث می شود درد کمتر احساس شود.

در سکوت شب، هیچ محرک خارجی وجود ندارد که حواس ما را پرت کرده و به ما کمک کند دروازه عصبی کنترل درد را ببندیم. در حقیقت دلیل اصلی احساس شدت درد در طول شب، همین موضوع است.

بدترین زمان
مطالعات متعددی نشان داده است ؟ ساعت ۴ صبح از نظر احساس درد، بدترین ساعت شبانه روز محسوب می شود. از دهه ۱۹۶۰ میلادی، نظریه های جدید، تکنیک های جدید و یافته های جدیدی در علم درد مطرح شده اند اما مطالعه‌ای که در سپتامبر سال گذشته در مجله Brain منتشر شد، نشان می دهد ریتم‌ های شبانه ‌روزی به‌عنوان یک بازیگر کلیدی احتمالی در پدیده درد شبانه نقش ایفا می کند.

در این مطالعات پژوهشگری به نام اینس داگوئت (Inès Daguet) و همکارانش یک مطالعه آزمایشگاهی جدید انجام دادند که در آن متوجه شدند زمانی از شبانه روز که درد شدیدترین احساس را دارد ساعت ۴ صبح است. یکی از توضیح های احتمالی این پدیده، محرومیت از خواب است، زیرا بی خوابی در افزایش حس درد تأثیرگذار است. این تغییرات فیزیکی و ذهنی که ما تجربه می کنیم ممکن است مربوط به سطوح چرخه ای هورمون هایی مانند کورتیزول که مربوط به سیستم ایمنی و التهاب است و یا ملاتونین باشد که در طول روز داریم.

با این حال، نباید فراموش کرد که این یک مطالعه تجربی در یک محیط آزمایشگاهی است که در آن شرکت ‌کنندگان در محیط طبیعی خود نیستند و محرک ‌های دردناک را به ‌طور مصنوعی از طریق دستگاه القای حرارت دریافت می ‌کنند.

از سوی دیگر برخی محققین از قبیل کریستوفر کینگ نظریه ای را مطرح کرده ‌اند که در آن به این نکته اشاره می شود که از منظر تکاملی، ما در طول شب در برابر شکارچیان آسیب ‌پذیرتر هستیم، زیرا در این زمان است که می ‌خوابیم. بنابراین منطقی است که در طول شب بدن ما حساس تر باشد.

در نهایت، باید اعتراف کنیم که هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است تا بفهمیم که چرا در طول شب احساس درد بیشتری می کنیم، اما به نظر می رسد که مغز ما با این روش در تلاش است تا از ما در برابر خطرات محیطی در هنگام خواب محافظت کند.

بیشتر بخوانید:

اگر این علائم را دارید؛ رگ‌های قلبتان گرفته است

۲۳۳۲۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه