پزشکی و سلامت

وضعیت شکننده کرونا در کشور

یک اپیدمیولوژیست ضمن تاکید بر لزوم رعایت برخی الزامات در بازگشایی مدارس، گفت: به نظر می‌رسد دچار خستگی از پاندمی شدیم و از آنجایی که عملکرد ویروس قابل پیش‌بینی نیست، ممکن است هر اتفاقی رخ دهد. در عین حال رعایت پروتکل‌ها به شدت کاهش یافته، چرخش ویروس هم وجود دارد؛ همه این‌ها یعنی اینکه جامعه آبستن ابتلای مجدد به یک خیزش است.

درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، با اشاره به کاهش شهرهای قرمز کرونایی گفت: دلیل این کاهش این است که معیار سنجش ما در رنگ‌بندی شهرها اشتباه است و در نتیجه در قضاوت دچار خطا می‌شویم. در حال حاضر وضعیت کرونا در کشور در حالت نوسانات جزئی است؛ به طوری که نه روند کاهشی معنی‌داری قابل مشاهده است و نه روند افزایشی معنی‌دار. به نوعی در حالت نسبتا با ثباتی قرار داریم. منتها نمی‌توان به شرایط موجود دل‌خوش کرد و امیدوار بود که روند کاهشی شده یا به همین صورت بماند زیرا اجتماعات انبوه را داشتیم و بعد از بازگشت به کشور در صورت عدم کنترل می‌توانند باعث انتقال و انتشار بیشتر بیماری شوند و از طرفی هم ویروس مرتبا دارای جهش‌هایی خواهد بود و بر همین اساس احتمال دارد که دوباره واریانت‌های جدیدی داشته باشیم که باعث شود از حالت ثبات نسبی خارج شویم.

وضعیت موجود کرونا شکننده است 

وی با بیان اینکه تا زمانیکه رسما در دنیا اعلام پایان پاندمی نشود، ما هم باید هوشیاری و نگرانی را داشته باشیم که وضعیت نامناسب شود، افزود: بنابراین اینکه تا دو روز مرگ‌میرمان کاهش یافته یا بستری‌مان کاهش می‌یابد، تصور کنیم که اپیدمی دارد تمام می‌شود یا تمام شده است، تصور غلطی است و بارها هم مسئولان امر این را تجربه کردند که با شتاب‌زدگی در گرفتن جشن پایان اپیدمی مجددا جامعه به دردسر می‌افتد. بنابراین وضعیت موجود کرونا شکننده است؛ به طوری که به لحاظ علمی احتمال افزایش و خیزش‌های بعدی وجود دارد، اما پیش‌بینی از شرایط آینده بسیار دشوار است. زیرا بازیگر  اصلی ویروس است.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه