پزشکی و سلامت

هشدار؛ این بیماری علامت مشخصی ندارد و باعث کوری می‌شود

دکتر جلیل امیدیان متخصص چشم پزشکی گفت: آب سیاه یا گلوکوم که به علت فشار بیش از اندازه مایعات داخل چشم ایجاد می شود، یکی از مشکلات بینایی در سالمندان است که می توان آن را با عمل جراحی، قطره های چشم یا لیزر درمان کرد.

وی گفت: آب‌سیاه زمانی در یک فرد ایجاد می‌شود که علاوه بر بالارفتن فشار چشم، عصب بینایی هم آسیب ببیند و با آسیب تدریجی عصب، دید محیطی از دست می رود .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: در این بیماری درد یا علائم دیگری وجود ندارند همچین از آنجا که از دست رفتن دید محیطی عموماً به طور آهسته و تدریجی اتفاق می افتد و به راحتی قابل درک نیست بنابراین در بسیاری موارد گلوکوم در طی معاینه معمولی چشم پزشکی کشف می شود و راه های درمان این بیماری شامل قطره و جراحی آب سیاه می باشد.

به گفته وی به دلیل افزایش فشار مایع درون چشم تدریجاً عصب بینایی تضعیف می شود و آنقدر این حادثه می تواند آهسته رخ دهد که فرد متوجه این بیماری نشود و اُفت دید برای او ایجاد گردد.

دکتر امیدیان با اشاره به اینکه پیدایش آب سیاه می تواند موروثی باشد و در بعضی انواع آن افراد فامیل مبتلا احتمال ابتلاء بیشتری به این بیماری دارند گفت: سن هم یک فاکتور مهم است هر چند این بیماری در سنین کم هم می تواند ایجاد شود ولی معمولاً در سن های بالا شایعتر است.

این پزشک متخصص با بیان اینکه در اکثر موارد کنترل فشار داخل چشم با قطره امکان پذیر است گفت: آب سیاه با استفاده صحیح از داروها، قابل کنترل است و می توان آسیب عصب را کند و یا متوقف کرد و با استفاده از لیزر و جراحی نیز قابل درمان است.

وی عنوان کرد: برخی بعد از کنترل فشار داخل چشم با دارو صرفاً با مراجعه به داروخانه و تهیه دارو این باور را دارند که فشار چشم آنها کنترل شده مانده است اما فشار چشم هم می تواند نوسانات زیادی داشته باشد و باید پزشک در جریان نحوه ی مصرف دارو قرار گیرد و فرد باید از درمان خودسرانه و بدون نظارت پزشک خود داری کند.

بیشتر بخوانید:

علائم اگزمای پوستی/ تغذیه بر درمان اگزما اثر دارد؟

۲۳۳۲۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه