پزشکی و سلامت

هر فرد آلوده به زیرسویه جدید کرونا می‌تواند ۱۸ نفر را مبتلا کند

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه سرعت انتشار زیرسویه جدید کرونا ۱.۵ برابر اومیکرون است،

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: در زیرسویه جدید کرونا، هر یک نفر مبتلا می‌تواند 18 نفر را مبتلا کند، در حالی که درمورد ویروس ووهان(سویه اولیه کرونا) هر یک نفر دو نفر را می‌توانست مبتلا کند.

وی افزود: قبلاً اومیکرون شایع بود اما سپس زیرسویه‌های BA.1 و BA.2 و BA.4 و BA.5 شایع شدند؛ زیرسویه BA.5 از خانواده اومیکرون اما رفتارش کمی متفاوت است. این گونه کرونا، سرعت انتشار بسیار بالاتری از اومیکرون دارد و سرعت انتشار آن 1.5 برابر اومیکرون است؛ اما بیماری‌زایی آن مانند اومیکرون است.

وی با اشاره به ورود زیرسویه BA.5 به کشور تأکید کرد: در حال حاضر در کل کشور پایگاه‌های دیده‌وری داریم الان در این پایگاه‌ها از افراد مشکوک به کرونا تست گرفته و وضعیت سویه‌ها بررسی می‌شود. روز گذشته 17 درصد افراد مراجعه‌کننده به مراکز، درگیر سویه BA.5 بوده‌اند که نشانگر این است که این سویه در حال پراکنده و منتشر شدن در کشور است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تأکید بر این‌که مردم در مراوده با حجاج و مسافران از ماسک استفاده کنند، گفت: باتوجه به احتمال شیوع بیماری‌های تنفسی در تجمعات پس از بازگشت حجاج، مردم از ماسک استفاده و در صورت دست دادن، دستان خود را ضدعفونی کنند.

(حبرگزاری تسنیم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه