پزشکی و سلامت

نتایج یک تحقیق: گروه خونی ممکن است بر خطر سکته مغزی قبل از ۶۰ سالگی اثر بگذارد

محققان دریافتند افراد دارای گروه خونی A ممکن است در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، در معرض خطر بیشتری در برابر سکته مغزی قبل از ۶۰ سالگی باشند. در مقابل افرادی که دارای گروه خونی O هستند کمتر احتمال دارد که دچار سکته زودرس شوند. این تحقیق از سوی تیمی به سرپرستی دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در ایالات متحده انجام شد که به بررسی رابطه بین ویژگی‌های ژنتیکی مانند گروه خونی و ارتباط آن‌ها با سکته مغزی پرداختند.

این تحقیق از سوی تیمی به سرپرستی دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در ایالات متحده انجام شد که به بررسی رابطه بین ویژگی‌های ژنتیکی مانند گروه خونی و ارتباط آن‌ها با سکته مغزی پرداختند.

برای انجام این کار، آن‌ها داده‌های ۴۸ مطالعه ژنتیکی درباره سکته‌های مغزی ایسکمیک (انسدادی) در بزرگسالان بین ۱۸ تا ۵۹ سال را بررسی کردند. سکته‌های مغزی ایسکمیک به‌دلیل انسداد جریان خون به مغز ایجاد می‌شود.

این مطالعه در مجموع حدود ۱۷ هزار بیمار سکته مغزی و نزدیک به ۶۰۰ هزار فرد سالم که هرگز سکته مغزی را تجربه نکرده بودند بررسی کرد.

براکستون میچل، محقق ارشد این مطالعه به یورونیوز گفت: «ما علاقه‌مند بودیم که عوامل ژنتیکی سکته را شناسایی کنیم.»

وی که استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند است می‌گوید: «مدت‌ها است که می‌دانیم برای سکته مغزی یک مولفه محیطی بزرگ وجود دارد اما یک مولفه ژنتیکی نیز وجود دارد.»

برای بررسی بیشتر این موضوع، او و همکارانش مشخصات ژنتیکی افراد را بررسی کردند و در نهایت متوجه شدند بین سکته مغزی زودرس و ناحیه کروموزومی که شامل ژن تعیین کننده گروه خونی افراد است ارتباط وجود دارد.

انسان‌ها دارای چهار گروه خونی اصلی هستند که شامل گروه خونی A، B، AB، O می‌شود. گروه خونی افراد با ژن‌هایی که از والدین خود به ارث می‌برند تعیین می‌شود. گروه خونی O شایع‌ترین گروه خونی است.

(خبرگزارای انتخاب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه