فناوری نوین

ماهواره‌های کانادا به کمک اوکراین آمدند

یک شرکت هوافضای کانادایی موسوم به "MDA" سهم خود را برای کمک به اوکراین در مقابله با حمله روسیه به این کشور، انجام می‌دهد. این شرکت مستقر در "انتاریو" به تازگی اعلام کرده است که دولت کانادا به آن اجازه داده است تا تصاویر ماهواره‌ای متعلق به مناطق ممنوعه اوکراین را با استفاده از "رادار دیافراگم مصنوعی"(SAR) جمع‌آوری کند و در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهد.

"مایک گرینلی" مدیرعامل "MDA" در یک بیانیه گفت: تصاویر گرفته شده توسط ماهواره‌های ما که به دلیل توانایی آنها برای رصد شرایط آب و هوایی منحصر به فرد است، با سایر منابع تصویری از شرکت‌های تجاری رصد زمین، ادغام و تجزیه و تحلیل خواهند شد تا گزارش‌های اطلاعاتی جامع و نزدیک به در لحظه را برای اوکراین تهیه کنند.

وی افزود: ما مفتخریم که می‌توانیم از قابلیت‌های ماهواره‌های راداری خود برای کمک به این تلاش‌های بین‌المللی استفاده کنیم و به انجام هر کاری در توان خود برای کمک به دولت اوکراین برای محافظت از شهروندانش ادامه خواهیم داد.

شرکت "مک‌دونالد، دتوایلر و شرکا" که به اختصار "MDA" نامیده می‌شود، یک شرکت چندملیتی ارتباطات و فناوری کانادایی است. این شرکت، شعبه‌های مختلفی در سراسر کانادا و آمریکا دارد. مهم‌ترین محصولات این شرکت شامل "کانادارم " است که توسط "شاتل فضایی ناسا" استفاده شده و همچنین "کانادارم۲" و "دکستر" که توسط ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفتند.

"کانادارم"(Canadarm) مجموعه‌ای از بازوهای مکانیکی است که بر روی شاتل‌های فضایی و ایستگاه فضایی نصب می‌شود تا بار و اجسام خارجی را در پیاده‌روی‌های فضایی جابجا کند. این ابزار توسط "آژانس فضایی کانادا" طراحی و ساخته می‌شود.

قابلیت‌های راداری "MDA" قابل توجه است. به عنوان مثال، این شرکت ماهواره "Radarsat-۲" را که از دسامبر ۲۰۰۷ دور سیاره ما می‌چرخد و همچنین سه فضاپیمای "Radarsat Constellation" را ساخته است که در ژوئن ۲۰۱۹ بر فراز موشک "فالکون ۹" متعلق به شرکت "اسپیس‌ایکس" به مدار زمین پرتاب شدند.

بیانیه کوتاه "گرینلی" مشخص نکرده است که "MDA" به کدام تصاویر از ماهواره‌های شرکت‌های دیگر نگاه خواهد کرد.

برخی احتمالات وجود دارد. برای مثال، شرکت "کاپلا اسپیس"(Capella Space) مستقر در کلرادو نیز تصاویر "SAR" از اوکراین را در حملات ۲۴ فوریه روسیه ثبت کرده است و فضاپیماهایی که توسط شرکت "مکسار تکنولوجیز"(Maxar Technologies)، "پلنت"(Planet) و بلک‌اسکای"(BlackSky) اداره می‌شوند، عکس‌هایی از تهاجم روسیه به اوکراین و اثرات آن گرفته‌اند. به عنوان مثال، "مکسار" اخیراً مجموعه‌ای از عکس‌ها را منتشر کرده است که نشان می‌دهد خسارات سنگینی به فروشگاه‌های مواد غذایی، خانه‌ها و دیگر ساختمان‌های غیرنظامی در شهر محاصره شده "ماریوپل"(Mariupol) اوکراین وارد شده است.

46

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه