فناوری نوین

لنت‌های ترمز دوستدار محیط‌زیست ساخته شد

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آیدا معزی‌پور مدیرعامل شرکت دانش‌سازان لنت مهراد با اعلام اینکه مراحل پژوهش تولید این محصول، در دو بخش صورت گرفت، گفت: در بخش اول، تحقیقاتی در زمینه امکان استفاده از مواد لیگنوسلولزی در ساخت لنت ترمز و آزمون‌های مربوطه انجام شد که از سال 1387 تا 1395 به طول انجامید و نمونه مواد اصطکاکی برای ساخت چند دست لنت مورد استفاده قرار گرفته و از نظر کیفی، تایید شده است.

حذف مواد مضر

در بخش دوم، تحقیقاتی در جهت بهینه‌سازی فرمولاسیون در راستای حفظ محیط زیست و حذف مواد مضر، با توجه به مواد در دسترس و قابل تامین از منابع داخلی انجام شد.

در این بخش جهت رعایت قوانین جدید زیست‌محیطی و کاهش قیمت تمام‌شده، مس، از فرمولاسیون حذف شده و کلیه آزمون‌های مورد نیاز، روی نمونه‌های ساخته‌شده انجام شد.

این بخش تحقیق از سال 1397 تا 1399 به طول انجامید و طی آن، گروه محقق موفق به ارائه ترکیب مواد اصطکاکی فاقد مس و پنبه نسوز که نوعی ماده سرطان‌زا است، شدند که تمام ویژگی‌های آن در حدود مجاز و مطلوب استاندارد است، هیچ صدایی در زمان ترمزگیری ایجاد نمی‌کند و افت ضرایب اصطکاک آن در دمای بالا مناسب بوده است.

مطابق با استاندارد ملی ایران

در بخش اول، نمونه‌های لنت ترمز با روشی کاملا صنعتی با فرمولی که در آن از ضایعات کشاورزی استفاده شده بود، در کارخانه تلدا خاوران قزوین ساخته شده و پس از ارسال نمونه‌ها به شرکت ساپکو که وابسته به ایران خودرو است، نمونه‌های لنت ترمز در آکرودیته شرکت لنت‌ساز مورد آزمون قرار گرفته و نتایج حاکی از این بود که ویژگی‌های بررسی‌شده، مطابق با استاندارد ملی ایران است.

پس از طی این مرحله، در ادامه مجددا نمونه‌هایی با همان فرمول قبل ساخته شده و آزمون‌های تکمیلی برای بررسی عملکرد واقعی لنت ترمز ساخته‌شده با مواد لیگنوسلولزی بر روی آنها انجام شده است.

بهینه‌سازی فرمولاسیون

پس از آن با توجه به این که قوانین زیست‌محیطی جدیدی در سطح بین‌المللی در زمینه کاهش مقدار مصرف مس در فرمولاسیون مواد اصطکاکی وضع شد و با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده و عدم‌دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز در فرمولاسیون، اقدام به بهینه‌سازی فرمول و ساخت نمونه جدید و تکمیل آزمون‌ها شد.

ارزان‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی

در این مرحله، نمونه‌ها در شرکت لنت اتحاد ساخته شده و مورد آزمون قرار گرفتند. حتی نمونه‌های ساخته‌شده، روی ماشین، بسته شده و تست پیمایشی آن انجام شد.

قیمت تمام‌شده فرمولاسیون نیز محاسبه شده و مشخص شد با وجود کیفیت بسیار مناسب، قیمت تمام‌شده مواد اصطکاکی از نمونه‌های مشابه خارجی، ارزان‌تر است.

پروژه ساخت لنت ترمز دوستدار محیط زیست، با دریافت تسهیلات مصوب معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مورد حمایت قرار گرفته است.

46

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه