فناوری نوین

صحبت‌های وزیر ارتباطات درباره رفع فیلتر گوگل پلی و حذف بسته‌های بلند مدت اینترنت

عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه هیئت دولت عنوان کرد: «تأکید می‌کنم هیچ بسته‌ای که تا روز پنجم دی‌ماه (روز افزایش تعرفه) در دست شما بوده، حذف نشده است. با افزایش ۳۴ درصد تعرفه بسته‌های ترافیک بین‌الملل، بسته‌هایی معرفی کردند اما شما در مطبوعات گفتید که در مقایسه با ۵ سال پیش قیمتش بیشتر از ۳۴ درصد افزایش یافته است. گفتیم فعلاً بسته‌های جدیدی که سر قیمتش مسئله بود و به تأیید سازمان تنظیم مقررات هم نرسیده بود، حذف کنیم تا این فضا آرام شود.»

بیشتر بخوانید:

او حذف بسته‌های اینترنت را خبر کذبی خواند که برخی رسانه‌ها به آن اصرار دارند و وقتی در جمع خبرنگاران با سؤالاتی درباره حذف بسته‌های بلندمدت اینترنت ایرانسل روبه‌رو شد، به ناچار تلفن همراهش را نشان داد و گفت: مگر می‌شود؟‌ بسته ۱۲۰ روزه ۱۵ گیگ ایرانسل ۸۳٬۵۰۰ است. قبلاً خودم مصرف‌کننده آن بودم و ۶۲ هزار تومان بود و با مالیات بر ارزش افزوده قیمتش به ۶۵٬۷۰۰ تومان می‌رسید. قیمت فعلی هم نشان می‌دهد که ۳۴ درصد افزایش داشته است. مگر می‌شود بسته‌ای باشد که من دسترسی داشته باشم و دیگران نداشته باشند. چرا خبر کذب درست می‌کنید و فضا را ملتهب می‌کنید؟

وزیر ارتباطات همچنین بار دیگر وعده پیگیری رفع فیلترینگ گوگل‌پلی را مطرح کرد. البته به گفته او پیگیری موضوع مسدودسازی از سوی رئیسی به شورای عالی فضای مجازی سپرده شده است: رئیس جمهور مأموریت بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی را به دبیر شورای عالی فضای مجازی سپرده است. ما پیگیر موضوع بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی هستیم. رفع فیلتر در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه همراهی سایر دستگاه‌ها مانند مجلس، سازمان صداوسیما و… را نیاز دارد.

او در ادامه توضیح داد که برخلاف پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بعضی پلتفرم‌ها مانند گوگل‌پلی هستند که باید درباره مسدودیت‌شان تجدید نظر شود: «شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تا زمانی که پاسخگو نباشند بازگشایی نمی‌شوند اما در مورد دیگر پلتفرم‌ها مثل گوگل‌پلی باید تجدید نظر شود. ما در این مورد دو مرتبه اقدام کردیم و این موضوع را به کارگروه تعیین مصادیق برده‌ایم اما متاسفانه مخالفت شده است.»

ایرانیان چقدر اینترنت مصرف می‌کنند؟

وزیر ارتباطات همچنین درباره اینترنت رایگان گفت: «تا روز سه‌شنبه ۳.۵ میلیون نفر برای دریافت بسته اینترنت رایگان ثبت‌نام کرده‌اند. همچنان فضا را باز گذاشته‌ایم و امکان ثبت‌نام بسته رایگان تا آخر دی‌ماه وجود دارد.»

او با توضیح روش دریافت اینترنت رایگان، درباره وعده رئیس جمهور برای دسترسی دهک‌های پایین به اینترنت گفت: «بسته فعلی برای همه مردم فعال شده است اما امیدواریم که تا ابتدای سال آینده با تمام شدن این بسته، برای آن‌ها هم بسته‌ای تهیه کنیم.»

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه