پزشکی و سلامت

زنان باردار با این راهکارها کمردردشان را تسکین دهند

کمردرد یکی از رایج‌ترین مواردی است که زنان باردار در طول حاملگی از آن گلایه دارند. براساس برآوردهای انجام شده نزدیک به نیمی از زنان در طول بارداری و پس از فراغت از درجاتی از کمردرد رنج می‌برند. بسیاری از زنان این موضوع را به عنوان یکی از مشکلات دوره حاملگی پذیرفته اند.

با این حال، همواره راهکارهای ساده‌ای برای اجتناب و تسکین این دردها وجود دارد. از مهمترین این راهکارها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- بکوشید در زمان انجام فعالیت‌های روزانه، فرم درست قرار گرفتن ستون فقرات را رعایت کنید. از آنجا که رحم در جلوی بخش انتهایی ستون فقرات قرار دارد، با رشد جنین فشار بیشتری را به نخاع وارد می‌کند و در صورتی که فرد فرم درست ایستادن و قرار گرفتن بدن را رعایت نکند، این موضوع می‌تواند فشار بیشتری به بدن وارد کند.

۲- از صندلی‌های مناسب که به درست قرار گرفتن کمر کمک می‌کند، استفاده کنید.

۳- زیاد نشستن و یا دراز کشیدن برای زنان باردار مناسب نیست. اندام‌های بدن باید هر ۲۵ دقیقه حرکت داشته باشند.

۴- یوگا، ایروبیک و ورزش‌هایی که فیزیوتراپ‌ها به طور معمول تجویز می‌کنند از راهکارهای مناسب برای تسکین کمر درد در زنان باردار است.

۵- بکوشید تمرین‌هایی مانند برداشتن اجسام سبک که به ستون فقرات فشار وارد نمی‌کند را به طور معمول انجام دهید.

۶- برای کاهش درد در ناحیه لگن تاحد امکان از انجام فعالیت‌هایی مانند بالا رفتن از سطوح، دویدن، و فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید.

۷- در زمان دراز کشیدن یک بالش زیر پاهای خود قرار دهید.

۸- برای کاهش درد در ناحیه لگن و کمر با مشورت پزشک از کمربندهای مخصوص بهره بگیرید.

۹- زمانی که شاهد دردهای شدید کمر هستید به هیچ عنوان فعالیتی انجام نداده و استراحت مطلق کنید.

۱۰- از آنجا که جنین همان موادی را دریافت می‌کند که مادر در طول بارداری استفاده کرده است، به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف خودسرانه مسکن‌ها نکنید. به طور معمول پزشکان مسکن‌های بی خطر را در صورت صلاحدید برایتان تجویز خواهند کرد. مصرف خودسرانه دارو در دوره بارداری می‌تواند منجر به آسیب به مغز و بدن جنین، رشد ناکافی، و حتی سقط شود.

۲۳۵۲۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه