پزشکی و سلامت

زمان پایان احتمالی همه‌گیری کرونا مشخص شد

نتایج تحقیقات اخیر که توسط دانشگاه ویتواترزراند (Witwatersrand) آفریقای جنوبی روی واکسن‌ها انجام شده و همچنین بررسی‌ نتایج تجزیه و تحلیل عفونی(VIDA) نشان می‌دهد کسانی که واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند و قبلا در معرض ویروس قرار گرفته‌اند، کمتر به بیماری شدید کووید مبتلا می‌شوند. این نوع ایمنی، ایمنی ترکیبی نامیده می‌شود که گاهی اوقات به آن «سوپر ایمنی» نیز گفته می‌شود و به‌عنوان بهترین راه برای کاهش بیماری‌های شدید و مرگ‌ومیر در افرادی است که به ویروس سارس کوو ۲ آلوده می‌شوند.

دکتر پورتیا موتودزی، اپیدمیولوژیست ارشد و محقق این مطالعه تحقیقاتی، بیان کرد: ایمنی ترکیبی به عنوان یک لایه دوگانه محافظتی در برابر کووید در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی ۲ نوع مصونیت وجود دارد؛ یکی مصونیت طبیعی که ما از طریق قرار گرفتن در معرض ویروس دریافت می‌کنیم و دوم نیز ایمنی ناشی از واکسن که در نتیجه واکسیناسیون ایجاد می‌شود.

محققان این مطالعه تعداد سروپازتیو را تخمین زدند؛ یعنی کسانی که آنتی‌بادی علیه سارس کو ۲ در جمعیت عمومی گوتنگ داشتند. نتایج نشان داد افراد در صورت دریافت واکسن و مواجهه قبلی با کووید ۱۹ به میزان ۹۳.۱ درصد بیشتر احتمال دارد که سروپازتیو شوند. این موضوع به ویژه در مورد بیماری‌هایی مانند کووید که منجر به بیماری شدید و مرگ می‌شود، بسیار مهم است. واکسیناسیون افراد حتی پس از ابتلا به این بیماری تضمین می‌کند که سطح آنتی‌بادی بالاتری برای مدت طولانی‌تری دارند.

در نتیجه این مصونیت ترکیبی در طول موج چهارم موارد بستری شدن و مرگ‌ومیر ناشی از کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها بسیار کمتر از موج‌های قبلی بود. سویه امیکرون منجر به این شد که از هر ۱۰۰ بیمار یک نفر نیاز به بستری شدن داشته باشد، در حالی که قبلا یک بیمار از ۲۴ مبتلا بود.

موتودزی نتیجه گرفت: نتایج این تحقیق ثابت می‌کند واکسیناسیون جان انسان‌ها را نجات می‌دهد.

وی افزود: عموم مردم باید آگاه باشند که به دلیل جهش غیرقابل پیش‌بینی کووید ۱۹ سویه‌های جدید در حال ظهور ممکن است ما را ملزم به دریافت واکسن تقویت‌کننده کند؛ بنابراین به خصوص برای گروه‌های پرخطر مهم است که واکسینه شوند و علی‌رغم ابتلای قبلی باز هم دوزهای تقویت‌کننده دریافت کنند.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه