پزشکی و سلامت

روش منحصر به فرد برای کاستن از چربی‌های دور کمر

یک مطالعه نشان داده است که تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) می‌تواند به از دست دادن مقدار قابل توجهی از چربی احشایی کمک کند.

ذخیره چربی اضافی در بدن احشایی با افزایش خطر مرگ مرتبط است. این صرف نظر از داشتن وزن طبیعی بدن و BMI است. مربیان دریافته اند که از دست دادن چربی در قسمت‌های خاصی از بدن از طریق "تمرینات موضعی" قابل ملاحظه است. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهند که HIIT می‌تواند یک "استراتژی موثر زمان برای بهبود ترکیب بدن" باشد.

HIIT شامل دوره‌های کوتاه مدت کار فیزیکی شدید و به دنبال آن دوره‌های استراحت کوتاه است. این نوع تمرینات، به دلیل این که شدت بالایی دارند، مدت زمان کوتاهی نیز دارند. این باعث می‌شود برای افرادی که زمان کمی برای ورزش دارند، انتخاب خوبی باشد.

HIIT برای بالا نگه داشتن ضربان قلب و سوزاندن چربی بیشتر در زمان کمتر طراحی شده است. یک بررسی آکادمیک منتشر شده در Sports Medicine نشان داده که HIIT به طور قابل توجهی توده چربی کل، شکمی و احشایی را کاهش می‌دهد.

این تجزیه و تحلیل بر روی ۶۱۷ نفر با میانگین سنی ۳۸.۸ سال تکیه داشت که ۵۲ درصد از آن‌ها زن بودند. محققان از اسکن بدن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای مطالعه تغییرات در غلظت چربی احشایی استفاده کردند.

این تحقیق هیچ تفاوتی در میزان چربی احشایی که هر دو جنس از طریق HIIT سوزانده بودند، پیدا نکرد. این مطالعه همچنین نشان داد که یک جلسه دویدن HIIT موثرتر از یک جلسه دوچرخه سواری در کاهش توده چربی احشایی است.

علاوه بر این، تمرینات با شدت بالا (بیش از ۹۰ درصد ضربان قلب) در کاهش چاقی کل بدن موفق‌تر بوده است در حالی که شدت کمتر، توده چربی شکمی و احشایی را بهتر هدف قرار می‌دهد. تمرین HIIT همچنین در مقایسه با ورزش‌های هوازی به سوزاندن کالری بیشتری کمک می‌کند.

با این حال، اندازه گیری دور کمر شما هرگز نمی‌تواند نشان دهد که آیا تمرین HIIT واقعا چربی احشایی را کاهش می‌دهد یا خیر. تنها راه تشخیص چربی احشایی تصویربرداری است. با این حال، روشی کمتر تهاجمی برای تشخیص علائم چاقی احشایی وجود دارد.

برخی از آزمایش‌های معمول می‌توانند کلسترول HDL پایین، فشار خون بالا، گلوکز خون ناشتا و تری گلیسیرید بالا را پیدا کنند که همگی با چربی اضافی احشایی مرتبط هستند.

تجربه آموزش HIIT می‌تواند آسان و ساده باشد. برای یک جلسه، یک تایمر و مقداری جهش قوی برای کار همه جانبه تنها تجهیزات مورد نیاز هستند. طبق گفته کالج پزشکی ورزشی آمریکا، فواصل کاری باید از پنج ثانیه تا هشت دقیقه باشد و در ۹۰ درصد حداکثر ضربان قلب شما انجام شود. برای کل مدت زمان، بهتر است به جلسات کوتاه مدت پایبند باشید.

بیشتر بخوانید:

این رژیم غذایی خوب لاغرتان می‌کند اما…

خشکبار خواص زیادی دارد اما در خوردن آن احتیاط کنید

47231

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه