پزشکی و سلامت

دانشگاه ناگویا ژاپن: نقش مهم ویتامین D در سرطانی که بانوان را درگیر می کند

سرطان تخمدان در اکثر موارد وارد فرآیندی به نام متاستاز صفاقی می شود. در این فرآیند، سلول های آن از محل اولیه خود در تخمدان جدا شده و به محل لانه گزینی ثانویه مانند دیواره صفاق یا دیافراگم می روند.

سرطان تخمدان همواره یکی از بالاترین آمار مرگ و میر را میان انواع سرطان ها در اختیار دارد. یکی از دلایل چنین موضوعی این است که سرطان سیستم دفاعی بدن را علیه سلول به سلول خود فرد به کار می اندازد. در همین راستا تحقیقات جدید دانشگاه ناگویا ژاپن منتشر شده در مجله ماتریکس بیولوژی نشان می دهند که ویتامین D می تواند به طور موثر یکی از مسیرهای کلیدی مورد استفاده در این نوع سرطان را مهار کند.

سرطان تخمدان در اکثر موارد وارد فرآیندی به نام متاستاز صفاقی می شود. در این فرآیند، سلول های آن از محل اولیه خود در تخمدان جدا شده و به محل لانه گزینی ثانویه مانند دیواره صفاق یا دیافراگم می روند. صفاق با استفاده از سدی متشکل از سلول های مزوتلیال که از چسبندگی سلول های سرطانی جلوگیری کرده و گسترش آنها را محدود می کنند، در برابر این فرآیند از خود دفاع می کند. با این حال سرطان تخمدان با تبدیل سلول های مزوتلیال محافظ به سلول های مزوتلیال مرتبط با سرطان، این دفاع را دور می زند. در نتیجه نهایتا محیطی ایجاد می شود که به متاستاز و گسترش سرطان در سراسر بدن کمک خواهد کرد!

با توجه به اهمیت سرطان تخمدان و لزوم درمان سریع آن، یک گروه مطالعاتی به سرپرستی دکتر ماساتو یوشیهارا از دپارتمان زنان و زایمان دانشگاه ناگویا با همکاری همکاران در مرکز تحقیقات بل و همچنین گروه آسیب شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه ناگویا دست به کار شدند و دریافتند که ویتامین دی نه تنها با این فرآیند مقابله می کند بلکه سلول های مزوتلیال مرتبط با سرطان را هم به حالت اولیه خود باز می گرداند. این مکانیسم سد محافظتی سلول های مزوتلیال را تقویت کرد و گسترش بیشتر سرطان را کاهش داد. مطالعه آنها نشان می دهد که درمان مکمل با ویتامین دی ممکن است نویدبخش حذف ریشه ای سرطان تخمدان باشد.

ویتامین دی در واقع به دلیل روند پیچیده انتشار سرطان، قابلیت چنین مداخله ای را به دست آورده است. مطالعات قبلی نشان داده بود که سلول های سرطانی پروتئینی به نام TGF-β1 ترشح می کنند. این پروتئین با رشد سلولی مرتبط است. ترکیب مذکور همچنین سطح پروتئین دیگری به نام ترومبوسپوندین-1 را از طریق مسیر TGF-β/Smad افزایش می دهد.

ترومبوسپوندین-1 مدت هاست که تبدیل به علاقه مندی اصلی محققان در زمینه سرطان تخمدان شده است، زیرا در مراحل بالاتر و مرگبارتر سرطان به مقدار بیشتری یافت می شود. در سرطان تخمدان، ترومبوسپوندین-1 پروتئینی کلیدی است که چسبندگی سلول های سرطانی تخمدان را به صفاق و همینطور تکثیر آنها را افزایش می دهد. از آنجایی که ویتامین دی مسیر TGF-β/Smad را مختل می کند، ممکن است از سرطان هم جلوگیری کند.

(خبرگزاری انتخاب)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه