پزشکی و سلامت

تولید دارویی که همانند ورزش بر عضلات و استخوان‌ها اثر مثبت می‌گذارد

انجام برنامه تمرینی منظم می‌تواند به شما کمک کند ظاهر و احساس خوبی داشته باشید اما آیا می‌دانستید که ورزش به حفظ عضلات و استخوان‌های شما نیز کمک می‌کند؟ کسانی که قادر به انجام فعالیت‌های بدنی نیستند، ضعف عضلات و استخوان‌ها را تجربه می‌کنند؛ وضعیتی که به‌ عنوان ضعف حرکتی شناخته می‌شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، به‌ تازگی محققان ژاپنی داروی جدیدی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است با ایجاد اثراتی مشابه ورزش به درمان ضعف‌های حرکتی کمک کند.

عدم تحرک بدنی می‌تواند منجر به ضعیف شدن عضلات(معروف به سارکوپنی) و استخوان‌ها(معروف به پوکی استخوان) شود. ورزش این ضعف‌ها را برطرف می‌کند؛ قدرت عضلانی را افزایش می‌دهد و موجب تشکیل استخوان می‌شود و در عین حال تحلیل استخوان را سرکوب می‌کند. با این حال ورزش‌درمانی را نمی‌توان در تمام موارد بالینی اعمال کرد. دارودرمانی ممکن است در درمان سارکوپنی و پوکی استخوان مفید باشد؛ به‌ ویژه برای بیماران مبتلا به بیماری عروق مغزی، زوال عقل یا زمانی که پیش از درمان بستری بوده‌اند اما هیچ دارویی وجود ندارد که به هر ۲ مورد به‌ طور همزمان رسیدگی کند.

در تحقیق جدیدی محققان دانشگاه پزشکی و دندان‌پزشکی توکیو در ژاپن(TMDU) سیستم غربالگری دارویی جدیدی را برای شناسایی ترکیبی ایجاد کردند که تغییراتی را در عضلات و استخوان‌ها در نتیجه ورزش ایجاد می‌کند. این ترکیب قادر به تحریک رشد سلول‌های عضلانی و سلول‌های استخوان‌ساز(استئوبلاست‌ها) بود؛ در حالی که رشد سلول‌های بازجذب‌کننده استخوان(استئوکلاست‌ها) را سرکوب می‌کرد.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه