امور مجلس

با احمدی‌نژاد مشورت نکرده‌ام که می‌آید یا نمی‌آید /مخبر منعی برای کاندیداتوری ندارد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یک نماینده مجلس دوازدهم با تأکید بر اینکه باید جایگاه مجلس را در نظام حکمرانی تقویت کنیم، گفت: الآن مجلس در نظام حکمرانی افت پیدا کرده و تعبیری که از امام داریم مبنی بر اینکه «مجلس در رأس امور است» را بسیاری از مواقع نمی‌بینیم؛ و کار نهادهای موازی فراتر از وظایف قانونی آنها شده، پس تقویت جایگاه خود مجلس هم بسیار کلیدی است.

بخشی از گفت‌وگوی سید شمس‌الدین حسینی را به نقل از جماران می‌خوانید:

اسامی برخی از نمایندگان مجلس به عنوان کاندیدای احتمالی رئیس جمهوری مطرح می‌شود. به نظر شما از نظر قانونی و اخلاقی این درست است که با گذشت تنها یک هفته از افتتاح مجلس، فردی نمایندگی مردم را رها کند و به یک عرصه دیگری از خدمت برود؟

به نظرم مبنا را قانون بگذاریم. اگر مبنا را قانون بگذاریم، قانون منعی قائل نشده است. طبعا اگر منع قانونی و شرعی وجود نداشته باشد، ملاحظات است. اما باید در نظر گرفت اتفاقی که الآن افتاده غیر منتظره بوده؛ یعنی بنا به تقویم سیاسی کشور، انتخابات باید حدود یک سال بعد برگزار می‌شد و تبعا این سؤال شما از اساس منتفی بود. لذا به نظر من وقتی منع قانونی وجود ندارد و اتفاقی که افتاده هم غیر منتظره بوده، نباید چنین چیزی را مبنا قرار داد.

با توجه به اینکه رئیس مجلس عضو سه نفره اجرایی کشور است، برخی افراد این شبهه را مطرح کرده‌اند که نمی‌تواند در این انتخابات نامزد شود. نظر شما در این خصوص چیست؟

به این نکته توجه داشته باشید که رؤسای جمهور هم همیشه دور دوم کاندیدا می‌شوند. آیا آنها مسئولیت ندارند؟! اصلا شما سراغ دارید که رئیس جمهوری فقط یک دوره کاندیدا شده باشد؟! پس این ایراد را بر آن هم باید گرفت. لذا من فکر می‌کنم که اساسا از دو منظر باید به آن توجه کرد؛ یکی منظر قانونی است که به نظر من منع قانونی وجود ندارد، مگر اینکه تفسیر کنیم. حتی این سؤال را می‌شود نوع دیگری هم مطرح کرد. آیا هیچ کدام از این سه نفر نمی‌توانند؟

مثلا آقای مخبر می‌تواند؟

به نظرم منع قانونی وجود ندارد. ولی در عین حال ناگفته نماند که چه در دوره‌ای که رئیس جمهور می‌خواهد برای بار دوم شرکت کند و چه در این شرایط، این شبهه باقی است. یعنی این شبهه را برای همه رؤسای جمهور که در دور دوم هم کاندیدا بوده‌اند، می‌توانیم مطرح کنیم.

گفته می‌شود که برخی حاشیه‌ها قدرت سیاسی آقای قالیباف را پایین آورده و گواه این ادعا این است که ایشان در انتخابات مجلس دوازدهم نتوانست رأی اول تهران را بیاورد و نفر چهارم شد. آیا این قضیه می‌تواند در کاندیداتوری ایشان در انتخابات رئیس جمهوری مؤثر باشد؟

این را باید از خودش بپرسید. به نظرم هر فردی یک ارزیابی و مشاورینی دارد و بر اساس ارزیابی و مشاورین خودش تصمیم می‌گیرد و این سؤالی نیست که من بتوانم از جانب ایشان جواب بدهم.

به نظر شما، افراد دیگری که نام آنها مطرح می‌شود، از جمله آقای احمدی‌نژاد در این عرصه حضور پیدا می‌کنند؟

نمی‌دانم؛ واقعیت امر این است که فعلا لیست‌های مختلفی دارد منتشر می‌شود و تا جایی که من می‌دانم، تقریبا همه این لیست‌ها از طرف خود فعالان سیاسی مطرح می‌شود. من واقعا با هیچ کس مشورت نکرده‌ام که می‌آید یا نمی‌آید.

27215

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه