پزشکی و سلامت

اگر سیگار می‌کشید و در معرض کرونا هستید، این مطلب را بخوانید

عواملی مانند مشکلات ریوی قبلی، تضعیف سیستم ایمنی و کاهش ظرفیت ریه در افرادی که سیگار می‌کشند، می‌تواند آنها را در معرض خطر ابتلا به کووید قرار دهد. به گفته سازمان جهانی بهداشت احتمالاً افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل تماس مکرر دست با لب‌ها، دهان و صورت و احتمال آلودگی سطح سیگار به ویروس، در معرض خطر بیشتری‌ قرار خواهند داشت.

عواقب بالینی عفونت کووید-۱۹ تا حدودی به سن و شرایط جسمانی و پزشکی افراد بستگی دارد؛ اگرچه استفاده از مشتقات تنباکو باعث کاهش عملکرد قلبی، تنفسی و در عین حال افزایش حساسیت به عفونت‌های میکروبی می‌شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که سیگار کشیدن و استفاده از سایر محصولات تنباکویی، با آسیب قلبی و تنفسی همراه است که با اختلال در تنظیم خودکار و کاهش ظرفیت ریه، خود را نشان می‌دهد. با گذشت زمان، این تغییرات، تجمع یافته و منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، آمفیزم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و همچنین بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

در مقایسه با افراد غیر سیگاری، افراد سیگاری در برابر عفونت‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا آسیب‌پذیرتر هستند. با این وجود، اینکه آیا سیگار کشیدن به طور مستقیم عواقب نامطلوب عفونت کووید را تشدید می‌کند یا نه، مشخص نیست.

(خبرگزاری انتخاب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه