پزشکی و سلامت

اهمیت تزریق واکسن کرونا برای مادران باردار

امروز مشخص شده است که شرایط خاص بدن مادر در دوران بارداری، زنان باردار را در مقایسه با سایر زنان هم سال در معرض خطر بیشتری در زمان ابتلا به کووید۱۹ قرار می‌دهد. خطرات کرونا در دوران بارداری نه تنها مادر را تهدید می‌کند، بلکه برای سلامت جنین و سلامت تولد کودک نیز مشکل‌ساز خواهد شد. فرایند بارداری و شیردهی به گونه‌ای است که آنتی بادی‌های دفاعی مادر، هم در زمان قبل از تولد و هم بعد از تولد به کودک می‌رسد.

 خوشبختانه با واکسن‌هایی که امروزه ساخته شده است، خطر کرونا برای مادران باردار، جنین و نوزاد آنها بسیار کمتر شده است. جفت مسئولیت خون‌رسانی از مادر به کودک و تغذیه کودک را بر عهده دارد و از سه ماهه دوم بارداری (مخصوصا سه ماهه سوم) تغییرات جفت باعث می‌شود، کم کم آنتی بادی‌های دفاعی مادر به تدریج به جنین برسد. آنتی بادی‌های دفاعی مادر وقتی به جنین می‌رسد، کمک می‌کند که از ویروس کرونا در امان بماند.

فرایند رسیدن آنتی بادی‌های دفاعی مادر به کودک بعد از تولد هم ادامه پیدا می‌کند و هنگام شیردهی توسط شیر مادر به نوزاد می‌رسد و فرصتی به کودک می‌دهد تا زمانی که سیستم ایمنی‌اش تکامل و رشد یابد، از آنتی بادی‌های مادر خود سود ببرد. آنتی بادی‌های مادر چه از راه ابتلا، چه از راه واکسن کرونا ایجاد شده باشد، می‌تواند از جفت رد شده و به جنین برسد.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه