پزشکی و سلامت

آزمایش جدید کووید-۱۹ نتیجه را در ۲۳ دقیقه نشان می‌دهد

پژوهشگران “دانشگاه کلمبیا”، یک آزمایش جدید برای تشخیص کووید-۱۹ ابداع کرده‌اند که می‌تواند نتیجه را طی ۲۳ دقیقه آماده کند.

“واکنش زنجیره‌ای پلیمراز”(PCR) برای بیش از ۳۰ سال، استاندارد طلایی در آزمایش‌های تشخیصی مولکولی بوده است که مواد ژنتیکی مانند مواد ژنتیکی را که از یک ویروس یا DNA انسان می‌آیند، شناسایی می‌کنند اما این روش، از جمله “واکنش زنجیره‌ای پلیمراز رونویسی معکوس”(RT-PCR)، بیشتر در آزمایشگاه‌های بزرگ و متمرکز انجام می‌شود زیرا دستگاه‌های دقیق آن، بزرگ و گران هستند و ارائه نتایج نیز به زمان زیادی احتیاج دارد. علاوه بر این، برای اجرای آن به تکنسین‌های آموزش‌دیده نیاز است. این محدودیت‌ها به کمبود تشخیص دقیق و همچنین دشواری‌هایی در ارائه نتایج آزمایش، به ‌ویژه طی دوره همه‌گیری کووید-۱۹ منجر شده‌اند.

پژوهشگران “دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کلمبیا”(Columbia Engineering)، یک پلتفرم مبتنی بر واکنش زنجیره‌ای پلیمراز رونویسی معکوس ابداع کرده‌اند که نتایج را طی ۲۳ دقیقه ارائه می‌دهد و نتیجه آن با آزمایش‌های طولانی‌تر مطابقت دارد. از این روش می‌توان برای آزمایش طیف گسترده‌ای از بیماری‌های عفونی از جمله کووید-۱۹، آنفلوآنزا، گلودرد استرپتوکوکی و سایر بیماری‌های ویروسی استفاده کرد که به تشخیص سریع نیاز دارند. حساسیت این آزمایش، بیشتر از انواع دیگر آزمایش‌ها مانند آزمایش هم دما، آنتی‌ژن و کریسپر است، کیت آزمایشی آن به راحتی قابل حمل است و هر کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

“سم سیا”(Sam Sia)، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه کلمبیا گفت: هدف ما ایجاد پلتفرمی بود که بتوان از آن در مکان‌هایی که ارائه نتایج سریع مهم است از جمله داروخانه‌ها، مراکز حمل‌ونقل، رویدادهای عمومی و در شرکت‌هایی که سلامتی کارمندان را بررسی می‌کنند، استفاده کرد.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه