پزشکی و سلامت
موضوعات داغ

آب به وبا آلوده نیست؛ نگران نباشید

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب کشور گفت: به صراحت می‌توانیم اعلام کنیم که در هیچ یک از نقاط کشور با مشکل آلودگی به وبا در شبکه‌های توزیع آب مواجه نیستیم

احمد منتظری، مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه حتی موارد خیلی جزئی‌تر نیز وجود ندارد که نشانی از وبا در آب  آشاکیدنی وجود داشته باشد،  گفت: درصد مطلوبیت میکروبی در شبکه‌های توزیع در بخش شهری و روستایی بسیار خوب ارزیابی می شود.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد نسبت به سلامت و بهداشت آب که بحث میکروبی و کلر آزاد باقی مانده است در شبکه‌های شهری و روستایی اطمینان داریم، تاکید کرد: این مساله نه تنها از طرف شرکت آب و فاضلاب  کشور بلکه از طرف وزارت بهداشت که ناظر قانونی ما است تایید می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه مواردی از وبا که اکنون در کشور ما مشاهده شده به دلیل ارتباط با مسافران خارجی و یا مسافرت خود افراد بوده است، گفت: فرایند کلرزنی و کنترل کیفیت آب در بسیاری از کشورهای منطقه به درستی انجام نمی‌شود.

به گفته منتظری علت اطمینان از کیفیت و سلامت آب در کشور به دلیل ۲۵ سال تلاش و برنامه‌ریزی است، به این دلیل است که زیرساخت‌های لازم ایجاد شده اکنون چنین اطمینانی از سلامت آب کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه فقط حدود ۷۰۰ آزمایشگاه آب و نزدیک به ۲۰۰ آزمایشگاه فاضلاب در سراسر کشور وجود دارد که به صورت مستمر عامل‌های کلرزنی، میکروبی، فیزیکی، شیمیایی و موارد دیگر را کنترل می‌کنند، گفت: در خیلی از کشورهای همسایه چنین شرایطی وجود ندارد و شرایط بهداشت آب بسیار شکننده و ضعیف است.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در عراق، افغانستان و پاکستان شرایط کنترل و سلامت آب به هیچ عنوان مانند ایران نیست، گفت: توصیه ما به مشترکان این است که تنها از آب‌هایی که مورد تایید و نظارت شرکت آب و فاضلاب است استفاده کنند چراکه در این شرایط به‌طور کامل اطمینان از کیفیت و سلامت آب وجود دارد.

منتظری ادامه داد: مردم نباید از منابع غیر مطمئن مانند چاه‌های کشاورزی، رودخانه‌ها و یا مواردی از این قبیل برای شرب استفاده کنند، آب‌های لوله‌کشی تحت پوشش شرکت های آب و فاضلاب مورد اعتماد است، هر شبکه توزیع آب غیرتحت پوشش شرکت‌های آبفا مورد تایید نیست.(منبع ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه