پزشکی و سلامت

کارشناس تغذیه: هرچه در مهمانی تعارف کردند نخورید

لیلا رضا زاده با بیان اینکه هرساله عمده افراد بعد از ایام نوروز چند کیلو وزن اضافه می کنند، گفت: در این ایام افراد با افزایش کالری دریافتی و کاهش تحرک مواجه شده و همین امر موجب افزایش وزن در آنها می شود.

وی افزود: نکته مهم در این ایام بحث مصرف غذا و میوه و شیرینی در دورهمی ها است. متاسفانه بیشتر افراد در دورهمی ها مصرف بالای کالری را تجربه می کنند که موجب افزایش وزن آنها می شود، بنابراین در وهله اول افراد برای پیشگیری از اضافه وزن در ایام نوروز نباید هرچه در مهمانی های نوروزی تعارف کردند، بخورند.

وی افزود: افراد زمانی هم که میزبان هستند توصیه می شود همراه هر مهمان انواع خوراکی ها را مصرف نکنند.

رضا زاده گفت: توصیه می شود افراد مصرف شیرینی و آجیل و میوه و حتی غذا را در مهمانی های نوروزی تقسیم بندی کنند، طوری که در پایان روز حجم مناسبی از آجیل و شیرینی و خوراکی های دیگر را مصرف کرده و زیاده روی نکرده باشند.

این کارشناس تغذیه خاطرنشان کرد: توصیه دیگر این است که افراد میوه را به جای آجیل و شیرینی انتخاب کرده، اما در مصرف میوه هم زیاده روی نکنند.

رضا زاده گفت: در خصوص مصرف شیرینی بهتر است افراد شیرینی های کوچک انتخاب کرده و در مصرف این شیرینی های کوچک هم افراط نکنند.

وی با بیان اینکه آجیل ماده مغذی است، گفت: مصرف آجیل بسیار مفید است، اما این ماده خوراکی کالری بالایی دارد و باید در مصرف آن احتیاط کرد.

این کارشناس تغذیه گفت: مصرف روزانه یک مشت آجیل بیشتر توصیه نمی شود.

رضا زاده افزود: همچنین توصیه می شود آجیل حتما بصورت خام مصرف شده و از مصرف آجیل های رنگی و شور خودداری شود.

این کارشناس تغذیه بر مصرف سبزیجات و سالاد در ایام نوروز هم تاکید کرد و افزود: توصیه این است با توجه به افزایش مصرف کالری در این ایام مصرف غذاهای سرخ کردنی به حداقل برسد و حتما یکی از وعده های غذایی سبک مصرف شود.

وی افزود: همچنین توصیه می شود جهت پیشگیری از اضافه وزن حتما افراد روزانه نیم ساعت پیاده روی داشته و مسیرهای مهمانی که نزدیک است را بصورت پیاده بروند.

بیشتر بخوانید:

آجیل و شیرینی جای وعده‌های اصلی غذا را نگیرد

همه فواید و خواص سماق را بشناسید

47231

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه