پزشکی و سلامت

نشانه‌های آنفلوانزای گوجه فرنگی را بشناسید

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که ویروس جدیدی با نام آنفلوانزای گوجه‌فرنگی در هندوستان شایع شده است، گفت: این بیماری تهدید کننده زندگی نیست ولی مبتلایان باید بین پنج تا هفت روز ایزوله باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا ناجی با اشاره به این‌که آنفلوانزای گوجه‌فرنگی یا تب گوجه‌فرنگی، عفونتی ویروسی‌ است، اظهار کرد: این بیماری تهدید کننده زندگی نیست و بیماری شایعی در کودکان است.

وی با بیان این‌که به تازگی این بیماری عفونی و تب‌زا دربرخی از مناطق هندوستان گزارش شده است، افزود: اول شهریورماه وزارت بهداشت هندوستان دستورالعمل‌هایی را درباره آنفلوانزای گوجه‌فرنگی منتشر کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به نشانه‌های ابتلا به آنفلوانزای گوجه‌فرنگی خاطرنشان کرد: در این بیماری بثورات دایره‌ای شکلی روی بدن ایجاد می‌شود، تب، درد مفاصل و گاها اسهال نیز از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

کم آبی بدن، تهوع، استفراغ و خستگی از دیگر علامت‌های ابتلا به این بیماری است که دکتر ناجی به آن اشاره کرد و افزود: آنفلوانزای گوجه‌فرنگی معمولا با نام HFMD که به معنای بیماری دهان، دست و پا نامیده می‌شود نیز معروف است، عامل این بیماری نوعی انترو ویروس که اساسا از طریق گوارشی و همچنین تنفس منتقل می‌شود. تصور می‌شود انفلوانزای گوجه‌فرنگی توسط ویروس کوکسای A-۱۶ و A-۶ ایجادشده باشد.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه