امور مجلس

دفاع تمام قد قالیباف از کمیسیون تلفیق /مگر لایحه برنامه هفتم توسعه جدول دارد که در آن عددی کم و زیاد شده باشد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، لایحه برنامه هفتم توسعه بعد از مدت ها کش و قوس امروز به صحن مجلس رسید و کلیات آن مورد بررسی نمایندگان موافق و مخالف قرار گرفت. لایحه ای که در کمیسیون تلفیق با تغییراتی روبرو شده است و دولتی ها و برخی نمایندگان حامی دولت، منتقد این تغییرات هستند.

قالیباف: شاکله لایحه برنامه هفتم توسعه بهم نخورده است

آنچنان که محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی شهر در اخطاری با استناد به اصل ۷۴ قانون اساسی خطاب به قالیباف رئیس مجلس گفت: بنا به اصل ۷۴ قانون اساسی و تفاسیری که شورای نگهبان دارد لوایحی که از دولت به مجلس شورای اسلامی می‌آید نباید شاکله آن به هم بخورد. اکنون وقتی که لایحه برنامه هفتم توسعه را می‌بینیم متوجه تغییرات اساسی در لایحه می‌شویم به عنوان مثال گفته می‌شود که بالغ بر ۱۶ هزار هزار میلیارد تومان بار مالی به آن اضافه شده است. هر کسی که امروز این لایحه را می‌بیند قصد دارد نظر خود را بر آن اعمال کند. تغییراتی که در احکام این لایحه صورت گرفته و الحاقات متعدد به این لایحه باعث شده تا این لایحه از خاصیت بیفتد.

اصرار مجلس بر تمدید برنامه ششم توسعه /شورای نگهبان مخالفت کرد /مصوبه اختلافی به مجمع تشخیص رفت

وی در ادامه اظهار کرد: توجه به چالش اساسی انرژی، آب و صندوق‌های بازنشستگی و توجه به عدالت در پرداخت‌ها از موضوعاتی است که در این لایحه مغفول مانده است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گفته می‌شود که در شاخص‌های این لایحه تغییری صورت نگرفته است اما سوال این است آیا تغییراتی که در احکام، اعمال شده، تامین کننده شاخص‌ها است که پاسخ منفی است. احکامی که در این لایحه آمده است با این همه الحاقات تامین کننده این شاخص‌ها نیست.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطار نقدعلی بیان کرد: اولا اخطار شما وارد نیست، اصلا دولت جدولی در لایحه برنامه ارائه نداده بود که در آن رقمی برآورد شده باشد و اکنون گفته شود که به آن کم یا زیاد شده است بلکه صرفا نظرات مختلف در صحن کمیسیون تلفیق مطرح شده است، چه عدد مشخصی وجود دارد که ما بگوییم که به آن افزوده یا کاسته شده است. قطعا برخی از مصوبات کمیسیون تلفیق بار مالی دارد و ما مکلف هستیم که اصل ۷۵ را رعایت کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: در بحث این‌که گفته می‌شود شاکله لایحه تغییر کرده است یک جلسه مشورتی بین دولت و هیات رئیسه کمیسیون تلفیق و رئیس سازمان برنامه و بودجه و آقای دهقان تشکیل شده و آنچه که از برآورد این جلسه به بنده گفته شد این بود که شاکله لایحه به هم نخورده است. بنده با رئیس جمهور قبل از آغاز بررسی کلیات لایحه در صحن مجلس شورای اسلامی جلسه مشورتی داشتم و قرار شد کار را جلو ببریم و در موضوعاتی که ایراد وجود دارد همکاری برای رفع ایراد صورت گیرد.

راهکاری برای حل اختلافات بین مجلس و دولت بر سر لایحه برنامه هفتم توسعه

همچنین ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس گفت: در این جلسه رئیس مجلس گزارشی را درباره لایحه برنامه هفتم توسعه به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: آقای قالیباف در گزارش خود با اشاره به موارد مورد اختلاف دولت و مجلس در روند رسیدگی لایحه برنامه هفتم توسعه در کمیسیون تلفیق گفت که بنا شده تا این موارد اختلافی به کمیسیون ارجاع شود.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس اظهار داشت: رئیس مجلس عنوان کرد که هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق در این باره نشستی را با رئیس‌جمهور برگزار کردند و در این جلسه توافق شده که گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه هفتم توسعه در صحن مورد رسیدگی قرار گیرد و در مورد مواد و تبصره‌های مورد اختلاف مجلس و دولت این مواد و تبصره‌ها برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع داده شود.

2727

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه