پزشکی و سلامت

“اپیدمی‌های پنهان” در چین

کارشناسان سلامت هشدار داده‌اند: چین با یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی ناشی از “اپیدمی‌های پنهانِ” بیماری‌هایی مانند سرطان، ناراحتی قلبی و دیابت مواجه است که می تواند پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و جمعیتیِ گسترده‌ای برای پرجمعیت‌ترین کشور جهان در پی داشته باشد.

اگرچه چین سخت ‌ترین محدودیت‌های جهان را برای محافظت از مردم در برابر کووید-۱۹ اعمال کرد، اما به نظر می‌رسد که هنوز تاثیر مرگبار بیماری‌های غیر واگیر در این کشور به ‌خوبی درک نشده و این تهدید وجود دارد که در دهه‌های آینده، ده‌ها میلیون نفر از مردم آن بدون اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه در حوزه بهداشت عمومی بر اثر این گروه از بیماری‌های غیرمسری جان خود را از دست بدهند.

در دهه های اخیر چین تحت یک معجزه اقتصادی متحول شده که شاهد روند سریع صنعتی شدن و انتقال صدها میلیون نفر از مردم روستاها به شهرها بوده است.

در پی این تغییر عظیم، بسیاری از افراد از محدوده فقر خارج شده و به استانداردهای زندگی بهتری نسبت به مناطق روستایی دست پیدا کرده‌اند اما در کنار دستمزدهای بالاتر و زندگی شهری، شاهد بروز بیماری‌های “غربی” مانند سرطان ناشی از استعمال سیگار، دیابت و بیماری‌های قلبی ناشی از نوع رژیم غذایی، عدم فعالیت بدنی و فشار خون بالا در شهرها هستیم.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه