پزشکی و سلامت

افراد مبتلا به آستیگماتیسم از «حالت تاریک» گوشی استفاده نکنند

حتما این سناریو به نظرتان آشنا می‌رسد، در نیمه‌های شب برای چک کردن گوشی خود غلت می‌زنید و ناگهان با روشن شدن صفحه نمایش با انفجار نوری شدید مواجه می‌شوید و از آنجایی که این انتقال شدید از تاریک به روشن می‌تواند تا حدودی برای حواس ما آزاردهنده باشد، آیا تنظیم کردن تلفن در حالت تاریک می‌تواند از چشمان ما بهتر محافظت کند؟

به نقل از هلث، با تنظیم «حالت تاریک» گوشی هوشمند به جای مشاهده متن سیاه و سفید سنتی در پس‌زمینه‌ای با رنگ روشن، این امکان طرح‌بندی را معکوس و آن را با متن سفید روی پس‌زمینه تیره جایگزین می‌کند.

به گفته کارشناسان مرکز بینایی ایالات‌متحده، این تعویض رنگ می‌تواند به کاهش تابش نور صفحه و کاهش قرار گرفتن در معرض نور آبی کمک کند و مزایای بالقوه‌ای برای بینایی ما داشته باشد زیرا نور آبی با خستگی چشم، خشکی چشم و مشکلات خواب مرتبط است.

با این حال، دکتر برایان ام. دبروف، مدیر بخش جراحی آب مروارید و کاشت لنز داخل چشمی در مرکز چشم‌پزشکی دانشگاه ییل ایالات‌متحده می‌گوید که کاربران «حالت تاریک» به احتمال زیاد هیچ پیشرفت چشمگیری در عوارض جانبی مربوط به نور آبی مشاهده نمی‌کنند.

دکتر دبروف گفت: «حالت تاریک»، سطوح نور آبی را که از صفحه ‌نمایش دستگاه الکترونیکی ساطع می‌شود کاهش می‌دهد اما احتمالاً نه به اندازه‌ای که تأثیر مخرب نور آبی ماکولا (بیماری شبکیه) را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه