پزشکی و سلامت

ابتلا به ام اس در کشورهای شمالی بیشتر است

مدت‌ها تصور می‌شد که قرار گرفتن در معرض ویتامین D یا کمبود آن بر خطر ابتلا به بیماری MS تأثیر می‌گذارد، زیرا این بیماری بیشتر در مردم کشورهای شمالی تشخیص داده می‌شود.

به نقل از هلث دی نیوز، با این حال، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است دلیل دیگری وجود داشته باشد که موارد ام اس در کشورهای جنوبی کمتر است: موارد تشخیص داده نشده بیشتر در آنجا وجود دارد زیرا در پرداخت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی ناتوان‌تر هستند.

دکتر «دینا سایلور»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه جان هاپکینز، گفت: «با وجود سطوح پایین‌تر هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، افراد ممکن است دسترسی کمتری به متخصصان مغز و اعصاب داشته باشند که تخصص تشخیص ام‌اس و اسکن‌های MRI لازم برای تشخیص را دارند.»

محققان داده‌های مطالعات را برای تعیین نرخ فعلی ام اس در ۲۰۳ کشور و منطقه تجزیه و تحلیل کردند. آنها کشورها را به مناطق جهان و بر اساس سطح درآمد گروه بندی کردند.

آنها دریافتند که در کشورهای با درآمد بالا، به طور متوسط از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۴۶ نفر مبتلا به ام اس هستند، در حالی که در کشورهای کم درآمد، این رقم ۱۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر هستند. در کشورهای پردرآمد، سرانه هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی ۲۸۰۵ دلار بود. این رقم در کشورهای کم درآمد به میزان قابل توجهی کمتر بود و به ۴۵ دلار رسید.

(خبرگزاری انتخاب)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه