پزشکی و سلامت

آیا وارد موج هفتم کرونا شدیم؟

وضعیت دو سویه جدید کرونا در جهان

دکتر مسعود یونسیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت فعلی کرونا در کشور، گفت: متاسفانه انتظار افزایش تعداد موارد بیماری و مرگ را در کشور داشتیم. در کشور ما روند بیماری هنوز صعودی است. در بین همسایگان‌مان که آن‌ها هم روندشان صعودی بوده، خوشبختانه بحرین روندش کاملا نزولی شده و قله را پشت سر گذاشته است. قطر و امارات متحده عربی هم به حالت افقی روند بیماری رسیده و در حال نزول هستند. بنابراین این کشورها  بدون اینکه به قله خیلی بزرگی برسند، روندشان سرازیر شد.

 

وی با بیان اینکه ما وارد یک موج جدید شده‌ایم، گفت: حال برخی اسم این موج را موج هفتم می‌گذارند و برخی هم می‌گویند هر موج برای یک واریانت است و از آنجایی که ما در همان واریانت هستیم، وارد قله دوم موج ششم شده‌ایم. به هر حال ما وارد موج جدید شدیم، اما اینکه چه زمانی به قله می‌رسیم و این قله‌ چه ارتفاعی خواهد داشت، قابل پیش‌بینی نیست. زیرا به شدت تابع عواملی است که مطرح کردم.

یونسیان گفت: می‌توان گفت که بر اساس آنچه که از همه جای دنیا دیده‌ایم، یا BA۵ در حال حاضر در کشور غالب است یا در آینده نزدیک غالب خواهد شد. در هفته گذشته  ۵۴ درصد ویروس‌هایی که در دنیا سکوئنسینگ شده بودند، BA۵ بودند و ۸۳ کشور دنیا غلبه این ویروس را گزارش کرده بودند. بنابراین در کشور ما یا این سویه غالب است یا به زودی غالب خواهد شد. برداشت من این است که اگر BA۵ غالب نشده باشد، دلیلی برای افزایش موارد نداریم، اما منتظریم که نتایج دقیق‌تری از سوی وزارت بهداشت ارائه شود.

 

(خبرگزاری ایسنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای مشابه